Přehled bohoslužeb v ČR

Nacházíte se na:  Týn.czTýnský chrámKalich na průčelí Týnského chrámu (2018)

Kalich na průčelí Týnského chrámu (2018)

Kalich na průčelí Týnského chrámu (2018)

Kalich s hostií na průčelí Týnského chrámu (14.2.2018) 

V uplynulých dnech byl na průčelí Týnského chrámu Římskokatolickou farností Matky Boží instalován pozlacený kalich s hostií. Připomíná doby, kdy byl tento kostel v Českém v království předním kostelem strany podobojí (od r. 1419), a tím zůstal až do roku 1621. Kalich byl ze štítu snesen v noci 17. ledna 1623, současně byla odstraněna i kamenná socha krále Jiřího z Poděbrad. Nákres ani rytina původního kalicha se nedochovala.

Současný kalich gotizujících forem vzešel z návrhu architektonického studia ARPEMA a je dílem Ing. arch. Petra Malinského. Na lemu základny je vytepán letopočet a znaky Arcibiskupství pražského, Hlavního města Prahy a český lev. Kalich je zhotoven z měděného plechu pozlaceného plátkovým zlatem, hostie je z nerez oceli, podobně jako vnitřní nosná konstrukce.  

Kalich s hostií byl na průčelí umístěn na základě usnesení České biskupské konference jako gesto ekumenického smíření a současně zviditelnění nejcennějšího daru, který Kristus zanechal své církvi, totiž Eucharistie. Úcta k tomuto daru připomínající Večeři Páně je společná všem křesťanům bez rozdílu.


Bližší informace: Štěpán Filipec (602 457 200, e-mail: dkc@cmail.cz)

Tento web používá redakční systém Clips. Webdesign a tvorba www stránek → Jakub Hejda, Clickmedia 2008.